Sports Arena

Achievements of Games & Sports in Academic
Year 2016 – 17

BASKETBALL

Our students are coached in different Games and participated at the Taluka and than at District  level organized by Government of Gujarat. This year total 95 students have been selected for the STATE level till now in different games in the academic year 2016-2017. These students will represent Surat District at the Gujarat State -level tournaments. Games wise selection for the State level is Chess-02, Badminton-05, Basketball-25, Yogasan-01, Handball-23, Swimming-15, Taekwondo-11, Rope Skipping-06, Speed Skating-03, Roll Ball-03, Dart 01.

Paras Jain

Coach

Poojan Patel

VIII – C, U – 14

Divyam Patel

VIII – D, U – 14

Rushi Dave

VIII – C, U – 14

Gautam Patil

VIII – C, U – 14

Shubham Singh

X – C, U – 17

Ankit Puniya

X – C, U – 17

Parth Sharma

X – C, U – 17

Shivam Singh

X – C, U – 17

Jay Modi

XI – D, U – 19

Rahul Jain

XI – C, U – 19

Bhupendra Sirvi

XI – B, U – 19

Keval Gajera

XI – D, U – 19

Harly Patel

VIII – A, U – 14

Damini Vasi

VIII – C, U – 14

Khushi Patel

VI – B, U – 14

Sakshi Sabalpara

VI – B, U – 14

Yashvi Lodha

IX – D, U – 17

Unnati Shah

IX – A, U – 17

Sharushti Godhani

IX – C, U – 17

Krishna Patel

XI – C, U – 19

Devanshi Patel

XI – B, U – 19

Sakshi Singh

X – B, U – 19

Avani Goswami

X – C, U – 19

Payal Patel

XII – A, U – 19

Anmol Mishra

IX – A, U – 17

Congratulations! Our U-14 Boys Basketball team brought the glory by winning Surat District SGFI Basketball Championship 2016-17.

HANDBALL

Mr. Bharat Patel

Coach

Mr. Vinod Rathod

Coach

[A] U19 Girls Handball Tournament was held at M. K. Patel High School, Bardoli on 20th August 2016. The following students selected for the STATE level.

Peri Dadhaniya

XI – B, U – 19

Poonam Dudhat

XI – B, U – 19

Rajvi Patel

XI – B, U – 19

Shreeja Kansagra

XI – A, U – 19

Hetal Shah

XII – C, U – 19

[B] U19 Boys Tournament was held at M. K. Patel High School, Bardoli on 16th August 2016. The following students performed very well and selected for the STATE level.

Jeel Pansuriya

XI – E, U – 19

Jeet Patel

XI – E, U – 19

Raj Patel

XI – E, U – 19

[C] U17 & U14 Girls District Level Hand ball Competition was held at SUV International School, Valthan on 5th August 2016. The following students selected for the STATE level

Priyanshi Parejiya

IX – D, U – 17

Karina Modi

IX – A, U – 17

Disha Ahir

X – C, U – 17

Janvi Shah

VII – A, U – 14

Prachi Patel

VII – C, U – 14

[D] U17 Boys District Level Hand ball Competition was held at SUV International School, Valthan on 4th August 2016. The following students selected for the STATE level.

Pranshu Gandhi

X – A, U- 17

Dhurvik Muniwala

X – A, U-17

Punit Rangani

X – B, U – 17

Kapil Sahran

IX – C, U – 17

Jay Sarkhedi

IX – E, U – 17

Milan Sharma

IX – E, U – 17

[E] U14 Boys District Level Hand ball Competition was held at SUV International School, Valthan on 4th August 2016. The following students selected for the STATE level.

Krish Rangani

VIII – B, U – 14

Preet Davariya

IX – B, U – 14

Dipen Rangani

IX – B, U – 14

Atul Chauhan

VIII – B, U – 14

TAEKWONDO

Mr. Jignesh Parekh

Coach

Mr. Sagar Rathod

Coach

[A] U14 & U17 Girls District Level Taekwondo Championship was held at Sincerite School, Bardoli on 6th August, 2016. The following Girls performed very well and selected for the STATE level.

Pal Dodiya

VI – C, U – 14

Jahanvi Gandhi

X – D, U – 17

[B] U14 & U17 Boys District Level Taekwondo Championship was held at Sincerite School, Bardoli on 5th August 2016. The following Boys performed very well and selected for the STATE level.

Abhinav Tommar

IX – D, U – 17

Yuvrajsingh Deora

X – D, U – 17

Smith Kansagra

VI – D, U – 14

Veer Patel

VI – D, U – 14

Divyesh Savaliya

IX – D, U – 17

Harsh Patel

XI – D, U – 19

Ankit Godara

VIII – D, U – 14

Aayush Latiya

VI – B, U – 14

Aayush Shah

VI – D, U – 14

SWIMMING

Ms. Tina Chaudhary

Coach

[A] The District Level Girls Swimming Tournament was held at Swami Vivekanand Tarunkund, Bardoli on 27th July, 2016. The following Girls selected for the STATE level.

Dhruti Vansia

VII, U – 14

Krupali Patel

VIII, U – 14

Ayushi Galani

VIII, U – 14

Devanshi Patel

X – B, U – 17

Janvi Patel

X – D, U – 19

Mr. Nikunj Kapadia

Coach

[B] The District Level Boys Swimming Competition was held at Swami Vivekanand Tarunkund, Bardoli on 27th July 2016. The following Boys selected for the STATE level.

Dhruv Patel

IX – B, U – 17

Mission Sojitra

X – B, U – 17

Kirtan Aghera

VIII, U – 14

Rushi Dave

VIII, U – 14

Darshan Katariya

VIII, U – 14

Jay Agrawal

X – D, Open

Smit Savaliya

X – D, Open

Dhruvit Maniya

X – B, Open

Yash Mandani

X – B, Open

DARTS

Mr. Vinay Diheniya

Coach

[A] The Gujarat Open Dart’s Championship was held at Jivan Bharti Dart’s Hall, Nanpura, Surat on 14th & 15th August 2016. Master Sachin Mishra performed very well and secured 2nd position.

Sachin Mishra

VII – C, U – 15

ROPE SKIPPING

Mr. Sanjay Tandel

Coach

[A] The Rope Skipping Competition was held at K. V. Mangukiya High School, Jothan, Olpad on  01st September 2016. The following students selected for the STATE level.

Harsh Kothari

VIII, U – 14

Manav Tandel

X – A, U – 17

Bhupendra Sirvi

XI – B  , U – 19

Prashant Koladia

XII – A, U – 19

Jinal Sutariya

XI – D,  U – 19

Janki Parsaniya

XI – B, U – 19

BADMINTON

Mr. Sanjay Tandel

Coach

Mr. Vanraj Matroja

Coach

[A] The District level Boys Badminton Tournment was held at Sunflower School Kribhko, Hazira, Surat on 28th & 29th July 2016. The following Boys performed very well and selected for the state level.

Harsh Kothari

VIII, U – 14

Manav Tandel

X – A, U – 17

Divyesh Katariya

IX – E, U – 17

Shiv Sharma

XII – C, U – 19

Khusi Patel

VII, U – 1

CHESS

Mr. Vinod Khokhar

Coach

[A] The District level Chess Competition was held at J. B. Diamond Vidya Sankul, Laskana, Surat on 2nd July 2016. The following students performed very well and selected for the state level.

Nidhi Jain

X – A, U – 17

Debabrata Halder

X – B, U – 17

YOGASAN

Mr. Sagar Kansara

Coach

[A] The District level YOGASAN Competition was held at Vidhyamangal Residencial School, Navi Pardi on 29th July 2016. Master Harsh Joshi performed very well and selected for the STATE level.

Harsh Joshi

X – B, U – 1

Debabrata Halder

X – B, U – 17

Bhupendra Sirvi

XI – B  , U – 19

Prashant Koladia

XII – A, U – 19

Jinal Sutariya

XI – D,  U – 19

Janki Parsaniya

XI – B, U – 19

SKATING

Mr. Shashin Shahi

Coach

[A] The Speed Skating Competition was held at Tapti Valley International School, Narthan on 20th August 2016. The following students performed very well and selected for the STATE level.

Tisha Patel

VIII – B, U – 14

Ravi Sadriya

XI – A, U – 19

Prashant Koladia

XII – A, U – 19

[B] The Roll Ball Competition was held at Tapti Valley International School, Narthan on 24th August 2016. The following students performed very well and selected for the STATE level.

X – C, U – 19

Ravi Sadriya

XI – A, U – 19

Krishnakant Singhala

XI – A, U – 19

Achievement of Khel Mahakumbh in 2015-16

cci0702018_0001

Achievements in Sports in the year  2018-19